Technical Diver

Cílem tohoto kurzu je zdokonalit potápěče v používání EANx dýchacích směsí pro dekompresi při pO2 1,6 (s využitím EAN50 + kyslíku (99%)). Dále využití vzduchu jako bottom gas, při čemž nepřekročíme pO2 1,4. Při ponorech budeme používat pouze výstroj určenou pro technické potápění* + 2x stage S80 (popř. S40). Navážeme na získané zkušenosti z kurzu Advanced EANx Diver), přičemž tolerance chybovosti na provádění jednotlivých cviků se rapidně sníží. V kurzu se zaměřujeme na reálné krizové situace, které si i prakticky vyzkoušíte při prvních mělčích ponorech. Student musí předvést dostatečné teoretické znalosti již při vstupu do kurzu - rozumět potápěčské fyzice (na úrovni AEANx), fyziologii a rozumět problematice plánování dekompresních ponorů.

• Vstupní licenceAdvanced EANx Diver + 100 ponorů (30 pod 27 metrů)

• teoretická příprava - cca 8 hodin (jeden celý den)** - vlastnosti kyslíku, dusíku, příprava nitroxových směsí, příprava výstroje pro technické ponory, řešení krizových situací, používání směsí EAN 50 + 99% (pro dekompresní zastávky), plánování ponorů s důrazem na prevenci rizika CNS toxicity a proveditelnost ponoru, počítání dekomprese z hlavy pod vodou, problematika sycení tkání a gradient faktorů,  závěrečný písemný test.
  • praktické lekce - 4 ponory (z toho 2 dekompresní za použití do hloubek 40 - 51 metrů), minimálně 220 minut pod vodou, V-drill / S-drill / Bubble check / V-check, nouzové výstupy, rozšířené techniky kopů, spolupráce v buddy teamu, bezchybné udržení trimu na bezpečnostní zastávce, použití dekompresní bójky a mnoho dalšího. Praktické lekce dekompresních ponorů probíhají na rakouských jezerech.
* Kurz lze absolvovat i na sidemount (SM) konfiguraci, pokud jste držitelem oprávnění Tek Open Water Sidemount Diver - pokud SM budete mít vy, tak i instruktor.
** Uvedená délka teorie je minimální - záleží na znalostech studentů. Teoretickou část ukončí instruktor, až si bude jist, že studenti problematiku řádně pochopili.

• Potřebné vybavení: láhve 2x12l, křídlo s minimálním vztlakem 20l, 4x první a druhý stupeň (z toho 2x kyslíkově čisté), 2x stage (nejlépe S80), 193-210cm dlouhou hadici k primárnímu druhému stupni, suchý oblek, wetnotes, dekompresní bóji, dostatečně výkonné světlo + záložní světlo, vícesměsový potápěčský počítač, záložní masku.
  • Doporučené vybavení: kanystrové světlo, záložní počítač. Část vybavení lze po předchozí domluvě zapůjčit, ale počítá se, že na takovýto kurz, již student má vše potřebné.

• dopravu a vstup na lokalitu, případné ubytování, plnění lahví + dekompresní plyny, zapůjčení výstroje, cestovní a potápěčské pojištění.