Sidemount Technical Cave / Mine Diver

Kurz je zaměřen na výcvik potápění v jeskynních či zatopených dolech na boční konfiguraci (sidemount) či lahvemi tlačenými před sebou (no mount) za použití oddělených lahví 2x12l nebo 2x11,1l + stage) do hloubky maximálně 40 metrů s použitím vzduchu či nitroxu. Přímo navazuje na dovednosti získané v kurzu Technical diver / Tek Open Water Sidemount Diver a rozvíjí je o znalosti s vyvazováním / značením linek, pohybem v uzavřených prostorech a plánováním plynů, jeskynní etiku a  řešení specifických krizových situací. Certifikace vás opravňuje provádět i dekompresní ponory v jeskynních a důlních systémech. V případě, že jste již certifikovaný (Normoxic) Trimix Diver, tak vás po absolvování kurzu tato jeskynní certifikace i opravňuje používat Trimix / Heliox (s maximálním END pro bottom gas 40 m). Omezení vzdálenosti / času / dekomprese / počtu jumpů zde není. 


Základní informace

 • Místo teorie: Hluboká nad Vltavou / J. Hradec 
 • Vstupní licence: Technical Diver + Tek OW Sidemount Diver + 100 ponorů (30 ponorů do hloubek 30-40 metrů)
 • Maximální hloubka: 40 m
 • Minimální věk: 18 let
 • Cena: 25 990 Kč (Francie) - při požadavku na absolvování kurzu v Mexiku - 49 990 Kč (v případě 2 kurzistů)
 • Počet ponorů: 2 ponory na otevřené vodě / 2 - 4 hodiny vyvazování a značení linek na souši / 5 - 7 ponorů v jeskyních (některé ponory až 3 hodiny)
 • Časová náročnost: 1x víkend v ČR + 7 dní v jeskyních (Francie / Mexiko)

 • teoretická příprava - cca 8 hodin (jeden celý den)* - historie jeskynního potápění, výstroj pro uzavřené prostory, jeskyně z hlediska hydrologie a typy, specifika a nebezpečí při potápění v jeskyních a dolech, komunikace a signály, vyvazování a značení vodících linek, plánování spotřeby plynu v jeskyních, etika jeskynních potápěčů, řešení krizových situací, závěrečný písemný test.

 • praktické lekce:
 1. 2 - 3 ponory na volné vodě (1. se zaměřením na techniky kopů a zopakování cviků Technical Diver, 2. na vyvazování vodících linek pod vodou). 

 2. 5 - 7 ponorů v jeskyních - v rámci týdenní potápěčské akce ve Francii / Mexiku**. Ponory bývají zpravidla 70 - 180 minut dlouhé. V rámci ponorů vyzkoušíme různé jeskyně s rozdílnými vstupy, vyvazování, značení vodících linek, krizové situace, práci v týmu a mnoho dalšího.


* Uvedená délka teorie je minimální - záleží na znalostech studentů. Teoretickou část ukončí instruktor, až si bude jist, že studenti problematiku řádně pochopili.

** Záleží na dohodě studentů - Francie vychází se vším všudy na 13 - 15tisíc (při cestě autem ve dvou / včetně plnění / vstupů / jídla / ubytování 7 nocí). Mexiko vychází dráž - 50-80 tisíc (dle ceny letenky / ubytování atd...). V případě, že student nesplní některou část v rámci zahraniční cesty, dodělává se kurz v ČR (důl Hraničná) / Maďarsku (Kobanya) / Německu (Miltiz).  


Doporučené / potřebné vybavení

 • Potřebné vybavení: oddělené láhve 2x12l (ocelová) nebo 2x11,1l (S80 / hliníková - doporučuji), sidemount křídlo s minimálním vztlakem 16l, 3x první a druhý stupeň, 1x stage (nejlépe S80), 193-210cm dlouhou hadici k primárnímu druhému stupni, suchý oblek, wetnotes, naviják 100-200m, 2x osobní cívka (15 - 30m) dostatečně výkonné kanystrové světlo (výdrž 3 a více hodin), 2x záložní světlo, potápěčský počítač, 5x vlastní cookies / REM / šipky, 2x řezací nástroj, záložní masku, vyřešený odvod moči (pee ventil na suchém obleku nebo pleny).
 • Info: Část vybavení lze po předchozí domluvě zapůjčit, ale počítá se, že na takovýto kurz, již student má vše potřebné.


Cena zahrnuje

 • výukové materiály, teoretické a praktické lekce, služby instruktora, potápěčskou licenci asociace ASTD, diplom.

Cena nezahrnuje

 • dopravu a vstup na lokalitu, ubytování, plnění lahví, zapůjčení výstroje, cestovní a potápěčské pojištění, případné lekce navíc při neúspěchu v zahraničí.

Recenze kurzu

Měl jsem čest přihlížet průběhu tohoto kurzu a za mě super kluci a Martin za mě jeden z nejlepších instruktorů celkově a co se týče sidemountu tak top... jen tak dál kamaráde...

David H. (FB recenze)

Fotografie z kurzu