Technical Cave / Mine Diver

Kurz je zaměřen na výcvik potápění v jeskynních a zatopených dolech na zádové konfiguraci (dvojče 2x12l + stage) do hloubky maximálně 40 metrů s použitím vzduchu či nitroxu. Přímo navazuje na dovednosti získané v kurzu Technical diver a rozvíjí je o znalosti s vyvazováním / značením linek, pohybem v uzavřených prostorech a plánováním plynů, jeskynní etiku a  řešení specifických krizových situací. Certifikace vás opravňuje provádět i dekompresní ponory v jeskynních a důlních systémech. V případě, že jste již certifikovaný (Normoxic) Trimix Diver, tak vás po absolvování kurzu tato jeskynní certifikace i opravňuje používat Trimix / Heliox (s maximálním END pro bottom gas 40 m). Omezení vzdálenosti / času / dekomprese / počtu jumpů zde není.

• Vstupní licence: Technical Diver + 100 ponorů (30 ponorů do hloubek 30-40 metrů)
  • Počet ponorů: 2 ponory na otevřené vodě / 2 - 4 hodiny vyvazování a značení linek na souši / 6 - 8 ponorů v jeskyních (některé ponory až 3 hodiny)
  • Časová náročnost: 1x víkend v ČR + 7 dní v jeskyních (Francie / Mexiko)

• teoretická příprava - cca 8 hodin (jeden celý den)* - historie jeskynního potápění, výstroj pro uzavřené prostory, jeskyně z hlediska hydrologie a typy, specifika a nebezpečí při potápění v jeskyních a dolech, komunikace a signály, vyvazování a značení vodících linek, plánování spotřeby plynu v jeskyních, etika jeskynních potápěčů, řešení krizových situací, závěrečný písemný test.

• praktické lekce:
  1. 2 ponory na volné vodě (1. se zaměřením na techniky kopů a zopakování cviků Technical Diver, 2. na vyvazování vodících linek pod vodou).

2. 6 - 8 ponorů v jeskyních - v rámci týdenní potápěčské akce ve Francii / Mexiku**. Ponory bývají zpravidla 60 - 180 minut dlouhé. V rámci ponorů vyzkoušíme různé jeskyně s rozdílnými vstupy, vyvazování, značení vodících linek, krizové situace, práci v týmu a mnoho dalšího.

* Uvedená délka teorie je minimální - záleží na znalostech studentů. Teoretickou část ukončí instruktor, až si bude jist, že studenti problematiku řádně pochopili.

** Záleží na dohodě studentů - Francie vychází se vším všudy na 12-15tisíc (při cestě autem ve dvou / včetně plnění / vstupů / jídla / ubytování 7 nocí). Mexiko vychází dráž - 50-80 tisíc (dle ceny letenky / ubytování atd...). V případě, že student nesplní některou část v rámci zahraniční cesty, dodělává se kurz v ČR (důl Hraničná) / Maďarsku (Kobanya) / Německu (Miltiz).

• Info: Část vybavení lze po předchozí domluvě zapůjčit, ale počítá se, že na takovýto kurz, již student má vše potřebné.

• výukové materiály, teoretické a praktické lekce, služby instruktora, potápěčskou licenci asociace ASTD, diplom.

• dopravu a vstup na lokalitu, ubytování, plnění lahví, zapůjčení výstroje, cestovní a potápěčské pojištění, případné lekce navíc při neúspěchu v zahraničí.