Potápění se sidemount konfigurací

26.07.2022

Potápění s konfigurací sidemount (boční upevnění lahví / SM) má celou řadu výhod a je nejrychleji se rozvíjející odvětví potápění - získáte pod vodou naprostou volnost pohybu a zároveň máte pod vizuální kontrolou veškeré kriticky důležité součásti výstroje. Podstatou této konfigurace je použití dvou lahví s dvěma prvními stupni. Tuto konfiguraci však lze využít i za použití pouze jedné lahve (tzv. "Monkey konfigurace"). Sidemount již není jen o potápění ve stísněných prostorech (pro které byl vyvinut), ale našel si cestu i pro rekreační i technické potápění.

Jeskyně El Chicho - Dominikánská republika
Jeskyně El Chicho - Dominikánská republika

Výhody sidemount konfigurace

Bezpochyby největší výhodou co se týče komfortu je svoboda pohybu a stabilita pod vodou - můžete se pohybovat v jakékoli pozici bez změny vztlaku - nic vás nepřetáčí a nepřekáží. Z pohledu bezpečnosti máte všechny důležité části výstroje pod vizuální kontrolou a kryté tělem (1. stupně, ventily, lahve). Lahve si před ponorem můžete postupně nanosit k vodě a připnete si je až budete oblečeni a ve vodě. Po ponoru nemusíte vynášet těžkou výstroj z vody, prostě jen odepnete a odložíte lahve, v klidu se převlečete, odpočinete si a pro lahve dojdete s časovým odstupem - vhodné zejména po dekompresních ponorech. Potápěče kolikrát od dvojčete odrazuje právě váha výstroje - sidemount tento problém eliminuje. Zároveň pokud máte nějaké tělesné postižení, které vám nedovoluje nosit těžkou výstroj nebo si kvůli snížené hybnosti ramenních kloubů nejste schopni uzavřít ventily na monolahvi / dvojčeti - je opět pro vás sidemount tou správnou volbou. Zde je pár dalších výhod:

  • Nezávislá dodávka plynu z důvodu rozdělení lahví.
  • Malý hydrodynamický odpor. 
  • Potápění v jeskynních (obecně v úzkých prostorech).
  • Využití jak u rekreačního, tak technického potápění. 
  • Možnost sdílení lahví. 
  • Použitelnost i s uzavřeným okruhem (např. KISS / CCR FLEX 2). 
  • Možnost variace velikosti lahví. 
  • Možnost vlastí kontroly úniku bublin "bubble-check" a řešení problémů s ventily / regulátory s vizuální kontrolou.
  • Zmenšení rizika zamotání (uchycení). 

Nevýhody sidemount konfigurace

Abych byl objektivní, sidemount konfigurace má i své nevýhody. Já spatřuji jako jednu z největších nevýhod provádění ponorů ze zodiaku - pokud je na člunu / zodiaku hodně potápěčů a vy musíte nastoupit již nastrojení. Zabíráte tak více místa, než potápěč se zádovou konfigurací a delší jízda na člunu může být nepříjemná. Samozřejmě ideální je nastoupit jen s jednou lahví a druhou si nechat podat až ve vodě, ale musí být na to čas a podmínky. Výstup na zodiak je také náročnější, neboť i když posádce podáte lahve, musíte se na zodiak "vyhoupnout" - vzhledem k tomu, že v sidemountu máte často i veškerou zátěž, je to obtížnější. 

Pokud jste samouk, tak nevýhoda je i v prvotním nastavení, kde je spousta možností (nastavení výšky obruče u lahví, správná délka bungee, rozmístění zátěže atd. - často se to projeví až pod vodou). 

Nutnost střídání regulátorů - nezbytný "Gas switch" - vzhledem k tomu, že máte dvě oddělené lahve, musíte z nich i střídavě dýchat a tudíž během ponoru střídat regulátory - tudíž je zde i nutnost dvojí kontroly zásoby plynu - existují na to procedury, které si však rychle osvojíte. 

  • Těžší pro mixování plynů - pokud se potápíte nitroxem či trimixem, musí váš "Gas blender" namíchat identickou směs do obou lahví - což je náročnější pro něj, ne pro vás :-). Vy však musíte provést dvojí analýzu.
  • Finanční náročnost při přechodu z dvojčete / monolahve - zejména pokud nemáte 1. stupně s otočnou hlavou a pokud se rozhodnete potápět s hliníkovými lahvemi (což doporučuji).
  • Vztlaková kapacita křídla (obecně se pohybuje od 12 litrů do 19 litrů), což může hrát roli při potápění s ocelovými lahvemi. 

"Nebuď  ten sidemount chlápek" 

Je spousta potápěčů, kteří přešli na boční konfiguraci bez absolvování adekvátního výcviku. Je to stejné jako u potápění s "dvojčetem" - potápěč absolvuje kurzy s monolahví a nakonec přejde na dvojče - pokud ale není obklopen potápěči, kteří mu předají zkušenosti, bude dlouhou dobu tápat se správným nastavením. Ještě složitější je to pro člověka, pokud přejde na konfiguraci sidemount. Setkávám se s potápěči, kteří si výstroj nastavili sami a baví je se s tím potápět - lahve na nich však plandají, vedení a smotání hadic je neúčelné a trim pod vodou rozhodně nemají takový, jaký by sami chtěli. Také jsem takto začínal a byla to dlouhá cesta ke správnému nastavení, která v konečném důsledku nikam nevedla - byla založena na stylu pokus / omyl

Tím se dostáváme k nadpisu odstavce "nebuď ten sidemount chlápek" - potápěče na monolahvi / dvojčeti odrazuje pohled na "chlápka" se sidemount konfigurací, který se obléká půl hodiny, pořád něco šteluje a zapíná, na lodi omlátí vše a všechny kolem sebe a v konečném důsledku na něj skupina čeká ve vodě - říkáte si - hrůza. A máte pravdu, vídám to často a přitom pokud dodržujete posloupnost přípravy a nastrojování, jste ve vodě první, vše je jednoduché a na pohled pro ostatní potápěče smysluplné. Jen potřebujete někoho, kdo vás to naučí a výstroj s vámi nad i pod vodou nastaví - poté si tuto konfiguraci zamilujete.


Nastavení výstroje

Nastavení může být únavné při prvních ponorech, ale jakmile je to provedeno správně, systém začne fungovat. Bez asistence s prvním krokem, bude potápěč čelit dlouhému a frustrujícímu učícímu procesu. Sidemount vyžaduje více mikro nastavení, než tradiční systémy. Zde je pár tipů, které vám pomohou sidemount nastavit - berte to jako výchozí nastavení určené pro dodatečné úpravy pod vodou - každý potápěč je jiný a je rozdíl i v typech lahví (ocelové / hliníkové) a typech sidemountů (xDeep / Tecline / Apeks / Razor atd...):


Nastrojení SM křídla


  • Vzdálenost upevnění bungee na stopku pod prsním D-ringem = 13 - 15 cm - musí to tvořit rovinu mezi upevněním gumy vzadu SM a vepředu. 
  • Pozice bočních posuvných D-ringů na bederním popruhu je při zahájení ponoru totožná s vedením švů klasických kalhot - při ponoru, čím je lahev prázdnější, tím má pozitivnější vztlak a posuvný D-ring suneme dopředu k přezce. 
  • Mezinožní popruh zasahuje na úroveň pupíku nebo i mírně pod (oproti tomu klasické křídlo tvoří písmeno "Y" vždy). 
  • Upevňovací kovová přezka je uprostřed - tzn. skrytá pod okem mezinožního popruhu (to je opět změna oproti klasickému křídlu, kde je spíše na pravé straně) - dáváme si tak stejný prostor, pro posuvné D-ringy na obou stranách.

Nastrojení SM lahví


  • Pozice karabin vůči ventilu 90° (tzn. přímo ve směru extenderu). 
  • Točítko ventilu vždy od těla (směrem z zádům). 
  • Výška umístění obruče - prakticky totožná, jako vzdálenost mezi ramenním D-ringem a D-ringem na boku, když máte SM na sobě.
  • Délka provazu k vytvoření oka okolo ventilu - 45 cm (po vytvoření uzlu rybářská spojka je oko dlouhé 8 cm a lze přetáhnout přes ventil - musí jít obtížně sundat/nandat - na provaz okolo ventilu lahve se následně použije karabina double-ender 4" (4,6").
  • Délka provazu k vytvoření oka ke karabině u obruče - 30 cm (po vytvoření dvojitého vůdcovského uzlu je oko dlouhé 5 cm). Následně je použita 1,25" karabina, která je upevněna na provaz liščí smyčkou, uzel je následně pod obručí.
  • Na levé lahvi může být jedna guma držící hadici regulátoru, na pravé dvě - doporučuji dvě na obou lahvích (záloha).

Nastrojení SM regulátorů


Pravý regulátor:

  • otočný první stupeň s patým portem výhodou (lze i bez pokud nepoužíváte suchý oblek).
  • druhý stupeň, vyvážený na LP hadici o délce cca 180 - 210 cm.
  • manometr na krátké hadici 15 - 20 cm.
  • karabina ½" k upevnění regulátoru na pravý ramenní D-ring.
  • LP hadice k suchému obleku 15 - 25 cm (při použití 1. stupně s pátým portem).

Levý regulátor:

  • otočný první stupeň s patým portem.
  • druhý stupeň, vyvážený s kolínkem na LP hadici cca 60 - 70 cm + bungee na krku.
  • manometr na krátké hadici 15 - 20 cm.
  • Inflátor LP hadice 15 - 25cm.

Závěr

Potápění s konfigurací sidemount je úžasné. Je třeba si osvojit oblékání, vstup do vody, práci s lahvemi a nutný "Gas Switching"... nejlépe je absolvovat kurz Open Water Sidemount Diver (OWSD) - pokud si zvolíte instruktora, který se s boční konfigurací potápí, bude vám schopen předat mnoho zkušeností. Na internetu je spousta článků (včetně tohoto), které mohou být užitečné, ale nikdy vás nenaučí správnému potápění se sidemountem. Pokud jste kurz již absolvovali, mohu doporučit velice zdařilá online videa o této konfiguraci na stránkách sidemounting.com (výuková videa jsou zpoplatněna, ale kvalita za to stojí - sám jsem do výuky kurzu OWSD i Tek OWSD implementoval poznatky z těchto stránek).