Karabiny pro potápění

01.12.2022

Článek slouží jako pomůcka k výběru správné karabiny pro vaše příslušenství. Někteří potápěči nepřikládají váhu karabinám - avšak je to jedna z nejdůležitějších součástí výstroje - je to jakási spojnice mezi vaším potřebným vybavením a místem upevnění. Pokud budete používat špatné karabiny, možná se k vybavení ani nedostanete nebo materiál ztratíte.


Určení / použitelnost

Každá karabina má své určení pro co jí používat - je to dáno zkušenostmi potápěčů, ale i bezpečností. Menší karabiny se používají spíše na výstroj, která se nepoužívá tak často a zároveň při manipulaci na ni vidíme. Karabiny, které jsou na místech které nejsou pod vizuální kontrolou, nebo jsou zatíženy, jsou větší. Základní určení dle velikosti karabin:

  • 3/8" - záložní světla, drobná výstroj
  • 1/2" - hlavní světlo, manometr, kamera 
  • 1,25" - lahev / stage, skůtr 
  • 4,6" - lahev (horní uchycení), zádová kapsa, naviják 
  • 4" - lahev (horní uchycení), reel, může být hlavní světlo, drobná výstroj, zádová kapsa, záloha
Zdroj: dir-shop.cz
Zdroj: dir-shop.cz

Materiál karabiny

Je spousty potápěčů, kteří na začátku kupují levné karabiny ze železářství z různých slitin zinku - pokud to uděláte, stejně do roka koupíte kvalitní nerezovou. Levné karabiny se po čase "sekají" (zejména pokud je používáte ve slané vodě) a hlavně v případě používání na stage / pony lahvích při zatížení praskají. Slitinu zinku poznáte často tím, že je viditelně slepená ze dvou částí, špatně opracovaná a hodně lehká. Rozšířené jsou v potápění i mosazné karabiny - ty jsou sice pevnější, ale pokud je budete používat ve slané vodě, opět se začnou po čase sekat. Zejména pokud používáte silné rukavice je tento problém o to větší, neboť nemáme v prstech potřebný cit a karabinu jednoduše neodepnete. 

Slitina zinku, Zdroj: aliexpress.com
Slitina zinku, Zdroj: aliexpress.com

Tvar a velikost karabiny

Karabiny pro potápění jsou tvarem a velikostí do určité míry převzaté z běžných karabin. Dlouhou dobu se řešil pouze tvar "zobáčku" v tom ohledu, aby se za něj případně nezasekla šňůra cívky nebo navijáku, což byl pochopitelný krok. Až před pár lety se ale někdo zamyslel nad tím, jak udělat karabinu přímo pro potápění - tak, aby potápěči padla do ruky i v silných rukavicích, měla správnou velikost a tvar oka a nebyla zbytečně těžká. Toho docílila firma xDeep (to té doby firmy dávali pouze na běžně dostupné nerezové karabiny své logo). xDeep vyvinul 3 tvary / velikosti karabin, které nahrazují běžně používaných 5 druhů. Karabiny jsou velice povedené, ale i dražší (zhruba o 30% oproti běžným nerezovým). Doporučuji tyto karabiny používat zejména na manometru, dlouhé hadici primárního druhého stupně a na stage - jednoduše tam, kde tu karabinu využíváte velice často. Karabin totiž používáte na výstroji mnoho a v konečném důsledku se pohybujeme v částkách několika tisíc - pro představu:

  • záložní maska, multitool, wetnotes, dekompresní bóje, reel, záložní světlo, hlavní světlo, dlouhá hadice primárního regulátoru, manometr.... a to je jen základ pro potápění na otevřené vodě, za použití monolahve.


Zdroj: xdeep.eu
Zdroj: xdeep.eu

Závěr

Investice do kvalitních nerezových karabin má jednoznačně smysl hned na začátku vaší potápěčské cesty - ušetří vám to spoustu nervů pod vodou a rychle se dostanete k potřebné výstroji, kterou zároveň tak snadno neztratíte.  Rozhodně doporučuji i kvalitní, tvarované karabiny xDeep (alespoň na manometr a dlouhou hadici primárního druhého stupně).